13. Yılında Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi 2019-2020 Programı Üzerine Değinmeler

2019-2020 sanat mevsiminde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 28 Eylül günü İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) çeşitli ülkelerden sanatçıların katıldığı bir gala konseriyle perdelerini açacak. 2007 yılında İstanbul’un ikinci opera sahnesi olarak müzikseverlerin hizmetine giren Süreyya Sahnesi, bilinen olayların sonucunda şehrin tek opera sahnesi oldu. Ülkemizin ayrıcalıklı bir sanat kurumu olan İDOB, bu on iki yıl içinde, dünya ve Türk opera ve bale literatürünün birçok değerli eserini Süreyya Operası’nın şartları içinde başarıyla sahneledi. Bu yıl da yine zengin bir temsil programını İstanbul’lulara sunacak.

Süreyya Sahnesi’nin ana işlevi olan opera ve bale temsillerinin yanı sıra, Kadıköy ve İstanbul’un müzik yaşamında artık gelenekselleşen ve kurumlaşan Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Oda Müziği Konserleri her yıl olduğu gibi yine Pazartesi akşamları düzenli olarak izleyicilerle buluşacak.

2020 büyük kompozitör Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılı. Bütün dünyada olduğu gibi Süreyya Sahnesi’nde de bu dahi bestecinin eserlerini değerli müzisyenler oda müziği konserlerinde ve İDOB ise temsil ve konser programlarında icra edecekler.

2019, çağdaş Türk müziği bestecilerinden Sabahattin Kalender’in doğumunun 100. yılı. Değerli besteciyi özellikle Devlet Operası’nda sahnelenen operalarıyla hatırlıyoruz.

İDOB TEMSİLLERİ

Bu yıl Don Kişot, Falstaff, Aleko, Faust, The Rakes Progress, Don Pasquale operaları ile Mançalı Adam müzikali sahnelenecek. İzleyicilerin ilgiyle karşıladıkları Uyuyan Güzel ve Üç Silahşör baleleri ve Yunus Emre opera-balesi, geçtiğimiz yıl Üç Bale’de yer alan eserler oynanmaya devam edecek. İDOB, bu temsillerin yanı sıra Verdi’nin Requem’ini seslendirecek; orkestra ve şan konserleriyle, dans günleriyle zengin bir program sunacak…

İDOB, Beethoven’ın 250. doğum yılı 2020 ilkbaharında görkemli 9. Senfoni ile onun orkestra, solistler, koro ve piyano için yazdığı çok özel bir yapıt olan ‘Koral Fantezi’yi programına aldı. Seslendirilişi geniş ve değişik müzikçi kadrosuna ihtiyaç gösterdiği için sıklıkla icra edilemeyen ‘Koral Fantezi’ ancak İDOB gibi farklı dallarda yetkin müzisyenler kadrosuna sahip köklü bir sanat topluluğunun imkanlarıyla seslendirilebiliyor.

PAZARTESİ ODA MÜZİĞİ KONSERLERİ

Geçen yıllardaki gibi mesleklerinin ustası Türk ve yabancı müzisyenlerin icra edeceği KBSO Pazartesi Oda Müziği konserleri programı bu sanat mevsimi için de Sanat Kurulunca özenle hazırlandı. Yılın açılış konseri 30 Eylül 2019 günü değerli flüt virtüözü Şefika Kutluer ile Ankara Yaylılar Topluluğu tarafından sunulacak.

İdil Biret müzik severlere İrina Nikotina (keman) ve Julya Krepak (çello) ile birlikte Çaykovski ile Mendelssohn’un triolarını dinletecek. Bu konser 6 ve 7 Ekim günleri iki defa izleyiciyle buluşacak.

2019-2020 konserlerinde yabancı gruplar ve Türk müzisyenlerle birlikte çalacak yabancı virtüözler var. Macaristan’dan Szigetti Yaylı Kuartet ve klarnetçi Gabor Varga dörtlü ve beşli eserlerden bir program seslendirecek. İngiltere’den piyanolu Leonore Trio, Almanya’dan Leipzig Yaylı Trio, çellist Alexander Hülsoff, ABD’den piyanist J. Watson, İtalya’dan flütist Trevisani, Avusturya’dan Fedor Rudin Süreyya Operası Pazartesi konserlerinin misafir virtüözleri. Çeşitli ülkelerde yaşayan ve sanatlarını yurt dışında birçok şehirlerde icra eden Türk sanatçılar da İstanbul’a gelerek Süreyya seyircisiyle buluşacak.

Beethoven yılı dolayısıyla bestecinin eserlerinin yer alacağı bazı konserler öncesinde değerli müzikologlarımız konserler hakkında konuşma/söyleşi yapacaklar.

Her yıl olduğu gibi Borusan Quartet dört sezon konserinde yaylı kuartet literatürünün eserlerini yorumlamayı sürdürecek.

FUAYE KONSERLERİ SAAT 18:00’DE

KBSO bu sezonda da gelenekselleşen ‘Fuaye Konserleri’ düzenleyecek. İDOB da fuayedeki şan ve enstrümantal dinletilerine devam edecek.

BİR ŞÖLENDİR OPERA!

Bilindiği gibi Süreyya Operası’nın özel programlarından biri de video gösterimli Bir Şölendir Opera anlatılarıdır. Bu yıl Türk operasının duayen rejisörü Yekta Kara ile değerli rejisör Recep Ayyılmaz izleyicilere opera sanatının bazı baş eserlerini anlatacaklar.

KADIKÖY BELEDİYESİ SÜREYYA OPERASI ULUSAL BESTE YARIŞMASI 2020

KBSO’nun Ulusal Beste Yarışmalarının dördüncüsü bu yıl ‘piyanolu trio’ için düzenlendi. Önceki üç yarışmada derece alan eserlerin CD’leri Kadıköy Belediyesince yayımlandı. 2020 yarışmasına katılacak bestecilerin eserlerinden en çok dördü Seçici Kurul’un ön değerlendirmesi sonrasında seçilecek. Bu eserler 13 Nisan 2020’de yapılacak yarışma final konserinde kamuya sunulacak. Ödül alacak besteler bu konser sonrasında belirlenecek. Final konserinde eserleri Bosphorus Trio seslendirecek.

SERGİ

Süreyya fuayelerinde düzenlenen ‘müzik/bale’ sanatlarıyla ilgili bir yeni sergi daha bu yıl izleyicilerle buluşacak. Serginin teması “Bale Dansçıları”. On iki fotoğrafçı, on iki bale dansçısının çalışmalarını bir yıl süresince değişik ortamlarda siyah/beyaz olarak fotoğrafladılar. Dansçının günlük hayatını da yansıtan, mesleki hikayesini fotoğraf sanatının diliyle anlatan bir sergi hazırladılar. Süreyya Opera Sahnesi’nin asma kat fuayesinde seyirciler ilginç bir görsel ortamla buluşacak.

BİRKAÇ DEĞİNME

Önceki yıllardaki gibi Haziran ayında İKSV’nin ‘İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’nin bazı konserlerine Süreyya Operası ev sahipliği yapacak.

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mevsim sonunda birer opera/bale veya orkestra konserini Süreyya Operası’nda icra edecek. Genç profesyonel adayları açısından bu temsillerin anlamlı bir değerlendirme fırsatı olduğunu düşünüyoruz.

KBSO